Vítej na serveru Satelit - Technický magazín
Vyhledávat
Satelit - Technický magazín
Hlavní Menu
  • Domů
  • Témata
  • Sekce
  • Diskuze
  • Zprávy
  • Download
  • WWW odkazy
  • Doporučte nás
  • Seznam uživatelů
  • Váš účet
  • Odešli novinky
  • Statistika
  • Top 10
  • FAQ

  • Naše akce
    Pokud se chcete podívat, jak to vypadalo na akcích, kterých jsem se zúčastnil, tak můžete zde.

    Test zařízení během červnového PA proběhl úspěšně a budeme se tedy těšit na spojení v Polním dnu 2009 pod značkou OL4A z JO60RN.

    Spřátelené weby



    Speednet, s.r.o. Váš spolehlivý ISP v Teplicích






    Kdo je online?
    Satelit si čte 21 hostů a 0 registrovaných návštěvníků.


    Návštěva Johnsonova vesmírného střediska
    Přidáno: * Pátek, 09. únor 2001 @ 12:48:12 CET *
    TV, Satelity Letos v lednu jsme se s ženou vypravili na dovolenou do Miami. Protože poblíž bydlí naši kamarádi, tak jsme neměli problém s ubytováním a vozem. Na Floridě je spousta atrakcí a tak jsme se měli stále kam podívat, ale já jsem zaměřen spíše na technické zajímavosti a chtěl jsem si také něco užít. Protože jsem před lety navštívil Kenedyho vesmírné středisko na Floridě, tak volba tentokráte padla na vzdálenější Johnosonovo vesmírné středisko v Houstonu.



    Na internetu jsem hledal, jak se nejlépe do Houstonu dopravit. Zpáteční letenka pro dvě osoby stála přes 600$ a tak jsme zvolili autobusový spoj. Volba padla na společnost GreyHound s cenou cca 150$ což už bylo přijatelné. Po přibližně 30 hodinách jízdy autobusem a cca 2000 km jsme dorazili do Houstonu, kde jsme se ubytovali a šli spát po náročné cestě.

    Ráno v 8.30 jsme se vydali do vesmírného centra s tím, že tam strávíme příjemné dopoledne. Dorazili jsme tam právě včas, protože v 9.00 otvírali. Vstupenka stála 15$ na osobu, ale podle rady kamaráda jsme dostali slevu 6$ na donesenou prázdnou plechovku od Pepsi-Coly. (Pro naše zeměpisné šířky zatím netušená forma reklamy)

    Po vstupu do hlavní budovy nás přivítal model záchranného člunu pro ISS s označením X-38. Toto zajímavé letadlo bude dokončeno v roce 2005 a mělo by sloužit jako záchranný člun pro posádku ISS v krizových situacích. Pojme až sedm členů posádky a může bezproblémově projít atmosférou a přistát na letišti.

    Naše další cesta vedla do právě začínajícího programu v kině IMAX o vesmírné stanici MIR. Celkem mě překvapilo, že tuto ruskou chloubu i američané opravdu vychválili a nebyla to jen typicky americká reklama na ISS. Provedení kina mě trochu zklamalo tím, že nebylo 3D jako v Kenedyho vesmírném středisku na Floridě, ale přesto širokoúhlý obraz se zvýšeným rozlišením působil velmi realisticky.

    Zajímavou atrakcí byl také MMU-Trainer, ve kterém si návštěvníci mohli vyzkoušet ovládání rakety pomocí vzduchových trysek. V podstatě je to obdobné jako u klasické rakety, ale pouze ve dvou rozměrech. I tak Vám to zabere trochu času naučit se ovládat svou "židli" pomocí vzduchu, zvláště když se například točíte kolem své osy.

    Pro počítačové fanoušky je připraven zajímavý simulátor řízení raketoplánu, se kterým můžete přistávat na letišti. Mám za sebou celou řadu simulátorů letadel od ZX-81 až po PC, ale stejně jsem přistál až napodruhé. Ovládání nebylo příliš složité, ale jde o zvyk se naučit, jak bude raketoplán reagovat na řízení. Mezi další atrakce v centrální budově patřila celá řada měsíčního materiálu a makety použitých přistávacích modulů převážně z doby projektů Apollo.

    Po prozkoumání celé budovy jsme se vydali na cestu do reálného střediska. Nasedli jsme do malého vláčku, který nás vezl kolem několika modelů raket Apollo do komplexu budov. První zastávka byla v budově, kde se nachází Mission Control Center. Bohužel zde byl vstup podmíněn odložením všech kovových věcí a tak jsem musel odložit i fotoaparát. Přesto se jedná o nejzajímavější část celého komplexu, protože se můžete podívat do míst, odkud se reálně řídí lety raketoplánů a další cesty do vesmíru.

    Vláček potom cestoval do budovy, kde je vyvíjeno letadlo X-38 a ISS, která je zde sestrojena tak, jak by měla vypadat po svém dokončení na oběžné dráze. Tím končila prohlídka po reálném středisku a vláček nás odvezl zpět do hlavní budovy.

    Ani jsem se nenadál a bylo 17.00 hodin a ochranka nás hnala ven. Nikdy bych nevěřil, že si ani moje žena nevšimne jak čas rychle utíká a strávila tak celý den v jedné atrakci bez žádosti jít nakupovat. Pokud tedy budete mít cestu do Texasu, nezapomeňte se zastavit v JSC, protože něco takového jinde neuvidíte. Plánek hlavní budovy pro Vaši informaci je zde a další fotky si můžete prohlédnout na této stránce.

     
    Související odkazy
  • Více... TV, Satelity
  • Další články autora: vasek


    Nejčtenější článek na téma: TV, Satelity:
    UPC Direct se svým partnerským call centrem získali hlavní cenu


    Poslední články na téma: TV, Satelity:


    Upravit pro tisk  Poslat článek příteli

  • "Návštěva Johnsonova vesmírného střediska" | Login/Registrace | 0 komentářůs
    Body
    Komentáře vyjadřují názory našich uživatelů. Nejsme zodpovědni za jejich obsah.


    Všechna loga a obchodní značky jsou majetkem příslušných vlastníků. Komentáře jsou majetkem jejich odesílatelů. Zbytek © 2000 - 2024 Satelit
    Optimální rozlišení 1024 * 768 a HiColor a vyšší