Informace z Mikrovlnného setkání
Datum: * Pondělí, 15. duben 2002 @ 13:24:10 CEST *
Téma: Radioamatéři

Pokud se Vám nepodařilo se o víkendu podívat do Studnice u Nového Města na Moravě, přináším Vám stručný průřez přednáškami, které zde proběhly. Na okraj snad jen to, že celý víkend byl provázen mlhavým počasím a tak se v podstatě vše odehrálo uvnitř chaty TJ Studnice.Jako každoročně jsme se vypravili s klukama z OK1KIM na setkání věnované mikrovlnné technice a EME do Studnice již v pátek odpoledne. Organizaci tentokrát od Franty OK1CA převzal Zdeněk OK1DFC a Frantovi tak zbylo více času na plánovaná měření šumových čísel.
V sobotu po osmé hodině ranní jsme se dostavili na snídani a musím uznat, že proti zkušenostem z předchozích let proběhla za rozumné rychlosti obsluhy. Po té již následoval přesun do klubovny v prvním patře, kde soubor přednášek zahájil Franta OK1CA rozdáním diplomů z UHF/MW contestu 2001. Po té následovala přednáška Zdeňka OK1DFC o provozu EME a nadcházející EME konferenci, která se uskuteční v srpnu Praze. Na konferenci by se měla objevit celá radioamatérská špička zabývající se touto oblastí a snad se poprvé podaří zajistit účast všech aktivních kontinentů.
Jako další přišel přispět svými znalostmi a úspěchy Pepík OK1UWA, kterému se podařilo navázat první OK<->JA QSO v pásmu 3 cm. Jeho přednáška byla pojata jako návnada na další zájemce o tento zatím bohužel málo rozšířený a využívaný druh provozu a i mě nalákala, že během víkendu namířím své antény k měsíci alespoň na poslech. Pepa zde předvedl i zařízení za pomocí kterého se mu spojení podařilo navázat a s výkonem 35W z tranzistorů se jedná opravdu o mistrovské konstruktérské dílo.
Po krátké přestávce přišel Pepíka vystřídat Zdeněk OK1DFC se svou koncepcí transverotu pro mikrovlnná pásma 13, 9 a 6 cm. Jako cíl si Zdeněk stanovil možnost využití v EME i tropo provozu prostřednictvím jednoho koncového stupně realizovaného koncovou elektronkou s postupnou vlnou a jedné parabolické antény se speciálním ozařovačem pro tato tři pásma. Nyní již následoval oběd, který jako snídaně proběhl za neobvyklé rychlosti obsluhy a tak nebylo nutné cestovat do sousední vesničky do hospůdky.
Po obědě nás přišel Mirek OK2AQK seznámit s novinkami okolo AO-40 a o rizikách a možnostech plánovaného přechodu do tříose stabilizované polohy. Dále se rozhovořil o možnosti dálkové správy družice prostřednictvím internetu a o budoucnosti další radioamatérské družicové komunikace. Na závěr nás seznámil s nově plánovanými digitálními druhy provozu s časovým multiplexem (vzdáleně podobný systému GSM na jednom kanále), který bude možná nasazen na některou z budoucích družic.
Mirka pak vystřídal Ruda OK2ZZ s informace o prefesionálním přístupu k návrhu antén a ozařovačů nejen pro radioamatérská pásma. Na místě nám předvedl problém s rozladěním antény v důsledku námrazy a seznámil nás s nároky kladenými jak na běžné antény, tak i na ozařovače parabolických antén.
Po krátké přestávce se již do čela postavil Ondra OK1CDJ, který jako průkopník v roce 2000 přišel s koncepcí elektronického vyhodnocení VKV závodů v rámci OK. Byly zde nastíněny nejčastější problémy s vyplňováním elektronických deníků a další zajímavé informace ke kterým se rozpoutala rozsáhlá diskuze. Zapojil se do ní také Karel OK2ZI, který přislíbil prosazení přednesených návrhů do "Všeobecných podmínek závodů na VKV", podle kterých ČRK vyhlašuje své závody. Za nejzajímavější informace bych považoval zveřejnění závodních deníků všech soutěžících stanic a nebo příjem deníku v papírové formě pouze od stanic, které jej vyplní ručně.
Po této zajímavé debatě následovala přednáška Rasťi OM6AA o stanovení priorit při konstrukci moderního transvertoru pro VKV pásma s vysokou šířkou pásma. V závěru bylo nastíněno, jak již při kvalitní konstrukci narážíme i na problémy s šířkou pásma vlastního MF KV zařízení (Byť i kvalitního).
Po teoretickém rozbotu následoval Vláďa OK1VPZ se svým rozborem konstrukcí koncových stupňů pro pásmo 23 cm, kde nastínil problémy, které vznikají s neutralizací elektronky GI-7B při použití v amatérských pásmech. Přednesl zde zajímavou hypotézu o možnostech neutralizace prostřednictvím otvorů sloužících sekundárně také pro chlazení katody.
Jako závěrečnou řeč přišel pronést Franta OK1CA, který s Jirkou OK1DCI shrnul letošní měření dovezených zařízení. Jako zajímavost jsem si zvolil předzesilovač Honzy OK1VCO z použitým tranzistorem z GSM vyřazené technologie Siemens, který dosáhl vynikajících parametrů : Zisku 23 dB, šumového čísla 0,55 dB a IP3=+7dBm !!! Protože je možné místo použitého neznámého tranzistoru požít i jiné běžně dostupné typy, v nejbližší době Vám zde přinesu konstrukční návod jak začít s přestavbou zařízení do našich stanicemi zahuštěných končin.
Na závěr nás kluci v čele s Jirkou OK1DCI přišli seznámit se stavbou unikátní 6m parabolické antény pro EME, kterou nedávno získali pro radioklub OK1KIR.

Pokud si chete prohlédnou všechny mnou pořízené fotografie, můžete zde. Další informace ze setkání popsal Vláďa OK1VPZ na serveru OK2KKW a Radek OK2XDX.Tento článek byl publikován na serveru Satelit - Technický magazín
http://www.satelit.cz/

Adresa tohoto článku:
http://www.satelit.cz//article.php?sid=207