Jak to chodí v LX ?
Datum: * Pátek, 13. červenec 2001 @ 09:09:18 CEST *
Téma: Radioamatéři

Po celkem hektickém týdnu (ostatně jako před každým PD) jsme si ve čtvrtek ráno vyrazili zazávodit do Lucemburska. Naše aktivita byla převážně plánována na VKV provoz během Polního dne s cílem umožnit OK stanicím doplnit si tuto nepříliš aktivní oblast.
(Jak se nám to podařilo musíte posoudit sami)



Přípravy na odjezd do LX probíhaly přibližně dva týdny před odjezdem a každý měl na starost svůj díl. Tato metoda se opravdu nám osvědčila a pomohla nic neopomenout. Koordinace probíhala prostřednictvím emailu a pravidelných úterních srazů, které jsme natáhli již od odpoledních hodin.
Jako zařízení pro pásmo 2m jsme vezli TS-790E + MGF 1302 + PA 2 x GI7BT a to všechno ve spojení s 17 el. M2. Pro pásmo 70 cm to byla opět TS-790E + MGF 1302 + PA 100W ve spojení s 21 el. F9FT. Pásmo 23 cm bylo společné s pásmem 70 cm a taktéž i budič, který dodával svůj signál do 55 el. F9FT. V pásmu 50 MHz jsme měli IC-706 s 3 elementovou yagi upravenou z TV pro příjem v I pásmu. KV pracoviště bylo vybaveno FT-847, která zároveň sloužila jako náhradní zařízení pro 2m a 70 cm, a jako anténa byl s vynikajícími výsledky použit 10m vertikál a pro pásma 160 a 80m invertované V.
Vlastní přeprava do LX proběhla bez nejmenších problémů, protože byl svátek a na celnici nebylo mnoho kamionů a také německé dálnice byly až na malé vyjímky průjezdné. Přesto jsme do Heinerscheidu dorazili kolem deváté večer a po celodenní tropické cestě jsme postavili stany a šli se vyspat. Po zkušenostech ze špionážní cesty do LX, kdy Petr OK1DPQ jel na obhlídku QTH a byl při natáčení zatčen místní policií jsme vybaveni prezentační vysílací elektronkou Becherovkou zašli na místní Obecní úřad a zajistili si tak bezproblémový pobyt na QTH.
A teď už jsme se konečně mohli věnovat vybudování závodních pracovišť pro jednotlivá pásma. Jako první to byl vertikál na KV na vyvýšené ploše místní vodní zásobárny a za ním následovala 3 elementovka pro 50 MHz. Tím byly hotové doplňkové systémy a začaly práce na hlavních dvou 16m stožárech pro VKV pásma. Jako první stála anténa M2 pro 2m a tak jsem s nedočkavostí začal testovat první pásmo. Jedinou stanici, kterou jsem slyšel byl OK1MHW někde z JN79, ale ať jsem řval sebevíc tak jsem se na něj nedovolal. To už na něj volalo asi dalších 10 ON a PA stanic a nikoho nebral. Po několika minutách jsem nechtěl věřit, že PA pracuje jak má, ale měření ukázala, že je vše v pořádku. Odladil jsem se o pár kHz a dal jsem výzvu. Ihned začal pileup DL, ON a PA stanic, které podle očekávání potvrdily požadovanou sílu signálu. Po několika desítkách minut začaly volat i OK stanice. Signály i od stanic z domácích QTH byly naprosto bombastické a svědčilo to o tom, že tropo podmínky na východ jsou opravdu skvělé. To nás popohnalo do stavby dalšího pracoviště na vyšší pásma (i když jsem se od pileupu nemohl odtrhnout). Zařízení na 70 a 23 cm bylo hotovo po obědě a i zde začaly první testy. Bohužel se ukázal problém s rušením od 2m pracoviště v pásmu 70cm, které nebylo možno postavit do větší jak desetimetrové vzdálenosti. Když se anténa M2 otočila směrem na jihozápad byla vzdálenost obou antén méně jak dva metry. I když jsem koncový stupeň vybavil pětinásobnou dolní propustí, bylo chvílemi rušení v pásmu 70 cm S9. Přesto nebylo možno umístit pracoviště jinam (byly jsme na obecním pozemku a vše okolo bylo soukromé a nesměli jsme tam) a tak jsme se smířili s tím, že na 70 cm to nejlepší výsledek nebude.
Po dokončení všech potřebných staveb jsme se všichni vrhli na jednotlivá zařízení. Já jsem obsadil 2m, Zdeněk OK1DOY a Míra OK1NG se vrhli na KV, Honza OK1DPU jako tradičně na 50 MHz a kluci Luděk OK1TDX, Luděk OK1UKO a Petr OK1DPQ na 70 a 23 cm. Do večera jsme měli o zábavu postaráno. Na všech pásmech byl opravdu solidní pileup a tak jsme často zapomínali doplnit centrálu benzínem a tím vznikaly jediné chvíle odpočinku. Všechno šlapalo lépe než jsme si představovali a tak musel zasáhnou Murphy. Přibližně kolem deváté večer začala jihozápadně od nás vznikat bouřka z tepla, která se po několika desítkách minut vrhla i naším směrem. Nechtěli jsme riskovat zařízení ještě před závodem a tak jsme všechno v klidu odpojili a čekali na konec. Když ještě po půlnoci létaly blesky napříč oblohou šla většina kluků spát a zůstali jsme vzhůru jen já a Míra OK1NG. Bouřka, ale vydržela přinejmenším do druhé hodiny ranní a tak jsme vysílání odložili na druhý den.
To už bylo konečně po bouřce, ale přesto stále pršelo. Zaběhl jsem nahodit centrálu a začal prolaďovat pásmo. Bylo kolem sedmé ráno a tak byl na pásmu absolutní klid. Přibližně po dvaceti minutách jsem narazil na signál OZ/OK5DX/p a začal jsem na ně volat. Protože dělal několik spojení do OK, trvalo mu docela dlouho, než pochopil kam má natočit anténu na můj signál. Volal jsem ho totiž naší mateřštinou a nedošlo mu, že musí točit anténu trošku jinam. Přesto se nám spojení podařilo a při dalším pokusu dokonce i na 70 cm. Přesto však bylo velmi znát, že na východ od nás se nachází studená fronta, protože v pásmu 2m bylo možné navazovat spojení pouze s nadprůměrně vybavenými OK stanicemi. V provozu na všech pásmech jsme vydrželi téměř do závodu. Nyní bylo nutno udělat přestávku na poslední jídlo před závodem a pak hurá na to.
Závod rozjel v pásmu 2m Zdeněk OK1DOY a já v na vyšších bandech. Taktika s provozem na východ zcela zklamala a většina stanic přicházela se severu z PA, ON, a DL. Fronta se pravděpodobně přibližovala k OK a spojení bylo možno navázat jen s velice nadprůměrnými stanicemi. Zvláště na vyšších pásmech chyběl ten počáteční pileup OK stanic a na 2m to bylo obdobné. V podvečer se odmlčel provoz z celého východního směru a teprve ráno jsme se telefonicky dozvěděli od Pavla OK1JAX, že se přehnala střední Evropou smršť, která zametla velkou část závodících radioamatérů. K tomu všemu nebyl tento závod vyhlášen ve Velké Británii (na což mě stanice z G před závodem upozornili) a tak chyběla i tato spojení. Přes tyto věškeré problémy jsme v pásmu 2m navázali v závodě 510 QSO za 165000 bodů. V pásmu 70cm to bylo 76 QSO s 22 500 body a v pásmu 23cm to bylo 16 QSO s 4100 body. Na pásmu 23cm mile překvapilo spojení s OK2KKW a OK1KEI.
Deníky ze závodu si můžete prohlédnout na této adrese a veškerá fotodokumentace je přístupná zde.
I přes nepříliš vyvedené počasí (tedy ve srovnání s OK z našeho pohledu bychom hovořili o otřesném) jsme za svůj třídenní pobyt na všech pásmech navázali přes 1500 QSO za která děkujeme všem stanicím a za která zašleme QSL lístky. V neposlední řadě musíme poděkovat Theovi PA1TK, který nám pomohl s výběrem QTH a svými znalostmi v oblasti LX.



Tento článek byl publikován na serveru Satelit - Technický magazín
http://www.satelit.cz/

Adresa tohoto článku:
http://www.satelit.cz//article.php?sid=148