Na návštěvě u Tomáše OK1TP
Datum: * Středa, 30. květen 2001 @ 09:14:40 CEST *
Téma: Radioamatéři

Protože většina začínajících radioamatérů ještě neví, jak má vypadat správný radioamatérský dům a hamshack, navštívil jsem svého kolegu Tomáše o kterém jistě všichni (nebo alespoň ti z nižších pásem) určitě slyšeli. Provedl jsem u něj doma malou technologickou špionáž a protože patří ke světové špičce máme se opravdu co přiučit.



I když patřím k radioamatérům pracujícím výlučně na VKV, přesto budu vždycky obdivovat špičkové vybavení stanic pracujících na KV. Jako nejmarkantnější příklad z mého okolí je pracoviště Tomáše OK1TP, který je znám jako ortodoxní radioamatér i mezi všemi obyvateli vesnice. Vždy uvítám každou možnost navštívit takového špičkového radioamatéra, protože mi to jen pomůže v elánu budovat kvalitní radioamatérské zázemí. I když se stále potýkám s nedostatkem času (pracuji cca 12 - 14 hodin denně a navíc jsem si pořídil dům), přesto vidím, že i tak pracovně vytížený ham jako Tomáš může vybudovat špičkové antény a to mě stále žene kupředu. Na návštěvě jsem si nemohl nevšimnout velké rámové antény na 1,8 a 3,5 MHz uprostřed obýváku, která podle slov majitele výborně funguje pro DX práci a směrováním eliminuje obrovské rušení se kterým se můžete setkat například na vertikálu. Samozřejmě, že ke špičkovému výsledku musíte mít ještě opravdu kvalitní přijímač a všechny komerční TRX předčil výrobek firmy RFT s označením EKD 300, který patří k novinkám Tomášova hamshacku.
Ale pro špičkovou práci je potřeba celá farma antén a tak se na zahradě se tyčí dva mohutné stožáry, jeden o výšce20m s tříelementovkou na 21 MHz a druhý jako vertikál na 160m o výšce 30 m. Ostatní antény jsou umístěny na střeše domu, který tak působí dojmem letištního řídícího střediska. V plánu je ještě stavba příhradového stožáru přímo z půdy domečku a připravené díly si můžete prohlédnout zde.
I když nejlepším zesilovačem je anténa (a je jich tu opravdu celá řada) při špičkovém provozu se bez výkonu neobejdete. Ten zajišťuje soustava PA, která je schopna trvale dodávat výkon několika kW. Jedná se převážně o profesionální konstrukce firmy RFT osazené 4CX1500 nebo několika 4CX250. Pohled na PA si můžete vychutnat například na této fotografii.
A o tom, že se vložené úsilí opravdu vyplatí se můžete přesvědčit na namátkou zvolené části zdi Tomášova hamshacku, která již mnoho místa na další trofeje neskýtá. Nezbývá něž popřát mu hodně zdaru v další radioamatérské práci a poděkovat za možnost pořízení všech těch nádherných fotografií. Pokud Vás ostatní článek alespoň trochu nalákal na další práci, budu velice potěšen, protože to mělo být jeho hlavním cílem.



Tento článek byl publikován na serveru Satelit - Technický magazín
http://www.satelit.cz/

Adresa tohoto článku:
http://www.satelit.cz//article.php?sid=131