Bezdrátový přenos dat II.
Datum: * Neděle, 08. duben 2001 @ 17:45:30 CEST *
Téma: Kontrukce, tipy, bastlení

Již delší dobou se zabývám problémem jak zajistit bezdrátový přenos dat na vzdálenosti cca 1km. V předešlém článku o bezdrátovém přenosu dat jsem Vás seznámil s moduly Radiometrix a bezdrátovým modemem firmy Siemens M101Data. Během doby od napsání tohoto článku se na trhu s bezdrátovými produkty objevila celá řada dalších zařízení.




Po přibližně dvouletém provozu systému M101Data, jsem se začal potýkat s problémem nedostatečné kapacity spoje, která byla 115kbit/s. Začal jsem tedy hledat jaký modernější, homologovaný a cenově přijatelný prostředek, bych mohl využít místo těchto modemů. Z počátku hledání jsem si stanovil některé cíle, které jsem chtěl při výběru karty dodržet.
1. Celé zařízení musí být homologováno
2. Cena musí být přístupná i pro běžného domácího uživatele, proto odpadl favorit firmy Breezcom
3. Implementace do všech operačních systémů musí být jednoduchá

Při svém hledání jsem narazil na detailně zpracovanou stránku jedné společnosti, která otestovala celou řadu bezdrátových síťových produktů. První co mě zaujalo, byly karty z produkce firmy PLANET, ale bohužel tento systém pracuje jako DSS což mi nevyhovuje. Další volba tedy padla na kartu PROXIM - Symphony pracující systémem FHSS (rozprostřené spektrum s přeskakující frekvencí). Jedná se o velice moderní technologii, která byla vyvinuta jako levný klon technologie PROXIM - RangeLAN s několika malými omezeními. Největším z nich je nastavení nulového PNP ID, čímž došlo k teoretickému omezení použití jedné karty v jednom počítači. Toto omezení je převážně pro routery, kde je potřeba použít více bezdrátových rozhraní najednou, naštěstí však lze toto omezení ošálit použitím jedné karty typu PCI a jedné typu ISA. Další omezení pro router v operačním systému Windows je vzájemná komunikace pouze s deseti klienty, ale s tímto jsem se nesetkal, protože jako router používán systém linux jehož ovladač pro Symphony není takto omezen. Řada Symhony obsahuje ještě kartu v provedení PCMCIA pro použití ve Vašem přenosném zařízení, které potřebujete mít připojeno k Vaší síti a Ethernet Bridge. To je opět velice zajímavé zařízení, které je do sítě připojeno přímo ethernet rozhraním a administraci lze provádět na dálku. Bohužel cena je vyšší a tak se to vždy pokud to jde sanžím řešit počítačem s kartou. Praktická přenosová rychlost se pohybuje kolem 400 kbit/s v jednom směru což není zrovna mnoho, ale je třeba si uvědomit, že spoj postavíme za 2 * 4890,- Kč + DPH.

Na závěr ještě parametry udávané výrobcem :

Frekvenční pásmo: 2,4GHz
Typ: FHSS (rozprostřené spektrum s přeskakující frekvencí)
Výkon: 100mW
Antény: PCMCIA karta - integrovaná Snap-On (0dBi)
ISA karta – všesměrová anténa (1dBi)
Ethernet Bridge – všesměrová anténa (1dBi)
Dosah: 50m v kancelářském prostředí, 150m v otevřeném prostoru (s dipolovou anténou 1dB)
Přenosová rychlost: 1,6 Mbps, automatický fallback na 800kbps
Ovladače: Windows 95/98
Bezpečnost: 20-ti znakový bezpečnostní kód, kódování přenášených dat
Max. počet klientů sítě: 10
Certifikace FCC, ČTÚ
Záruka: 1 rok
Ceny :
ISA, PCI karta 4890,- + DPH
PCMCIA karta 5500,- + DPH
Ethernet Bridge 15 900,- + DPH

Pokud máte zájem o dodávku zařízení PROXIM, kontaktujte mě emailem.



Tento článek byl publikován na serveru Satelit - Technický magazín
http://www.satelit.cz/

Adresa tohoto článku:
http://www.satelit.cz//article.php?sid=108