Pohled do nitra přijímače Philips 6010 pro UPC
Datum: * Čtvrtek, 29. březen 2001 @ 10:17:44 CEST *
Téma: TV, Satelity

Po několika dotazech čtenářů jsem připravil pohled do nitra tohoto přijímače dodávaného k příjmu UPC v České republice. Pokud se bojíte svůj přijímač otevřít, nebo jste jej ještě neviděli, tak nyní máte možnost si jej prohlédnout zevnitř.



Celý přijímač je umístěn do skříně v černém provedení s otvorem pro Smart kartu na předním panelu. Na prvním obrázku je pohled na celý přijímač s odebraným krytem. Je zde patrné rozdělení přijímače na jednotlivé funkční celky, které dohromady tvoří celé zařízení. Následující obrázky Vám přiblíží funkci jednotlivých částí přijímače.







Následující obrázek zachycuje blok pro komunikaci se Smart kartou. Úkolem tohoto bloku je zabezpečit procesoru možnost zápisu a čtení na kartu. Například pokud neplatíte pravidelné poplatky UPC, tak přijde z družice povel k zablokování Vaší karty a procesor vymaže přístupová data k programové nabídce. Naopak pokud řádně platíte, dochází k obnovení informací na kartě o tom, do kdy můžete daný kanál sledovat.


Následuje další modul tvořený satelitním tunerem a modulátorem. Tento funkční blok má za úkol připravit mezifrekvenční satelitní signál v pásmu 700 - 2100 MHz pro procesor a analogově digitální převodník. Procesor mu pouze předá informaci o tom na jakém kmitočtu chce přijímat a o zbytek se již postará tuner. Blok modulátoru (pro ty co jej ještě používají) má za úkol převést analogový videosignál na televizní signál zpracovatelný klasickým anténním televizním vstupem.


A dostali jsme se až ke spínanému zdroji. tato část přijímače je pouze k vytvoření požadovaných napájecích napětí pro chod celého přijímače. K pozastavení je tu snad jen jejich počet, já jestli dobře počítám jsem našel třináct vývodů k procesorové desce, což mi i při čtyřech napájecích napětích a vypínacímu vstupu zdroje připadá přeci jen přespříliš. Ale nějaký důvod k tomu jistě konstruktéři od Philipse měli. :-)



Jako poslední část jsem si nechal hlavní procesorovou desku s převodníky. Je to vlastně celý mozek satelitního přijímače. Tato deska má na starost převod přijímaného signálu do digitální podoby pro procesor, dekódování MPEG + Cryptoworks, převod obrazu do analogového videosignálu včetně vložení grafického ONSCREEN, ovládání lokálního display a celou řadu dalších funkcí. Bohužel se mi ještě nedostalo do ruky schéma a tak si mohu jen dělat představy o tom, co který obvod dělá, ale o tom až někdy po dalším zkoumání.





Tento článek byl publikován na serveru Satelit - Technický magazín
http://www.satelit.cz/

Adresa tohoto článku:
http://www.satelit.cz//article.php?sid=103