Vítej na serveru Satelit - Technický magazín
Vyhledávat
Satelit - Technický magazín
Hlavní Menu
  • Domů
  • Témata
  • Sekce
  • Diskuze
  • Zprávy
  • Download
  • WWW odkazy
  • Doporučte nás
  • Seznam uživatelů
  • Váš účet
  • Odešli novinky
  • Statistika
  • Top 10
  • FAQ

  • Naše akce
    Pokud se chcete podívat, jak to vypadalo na akcích, kterých jsem se zúčastnil, tak můžete zde.

    Test zařízení během červnového PA proběhl úspěšně a budeme se tedy těšit na spojení v Polním dnu 2009 pod značkou OL4A z JO60RN.

    Spřátelené weby



    Speednet, s.r.o. Váš spolehlivý ISP v Teplicích






    Kdo je online?
    Satelit si čte 20 hostů a 0 registrovaných návštěvníků.


    Jak za víkend na AO-40
    Přidáno: * Čtvrtek, 29. srpen 2002 @ 17:36:26 CEST *
    Radioamatéři Je to přibližně rok, co jsem se na mikrovlnném setkání setkal s Mirkem OK2AQK a popovídali jsme si o vyhlídkách nejnovější družice AMSAT AO-40. Již tehdy bylo téměř jisté, že na žádném pásmu, které mám k dispozici již signál této družice neuslyším. Rozhodl jsem se tedy pro stavbu přijímače pro pásmo 13 cm a protože člověk je od přírody v podstatě líný tvor hledal jsem cestu nejmenšího odporu. Do ruky se mi dostalo několik tehdy ještě funkčních MMDS konvertorů, které pracují v blízkém pásmu cca 2100 – 2300 MHz. To již je jen cca 100 Mhz od požadovaného kmitočtu a bylo rozhodnuto.



    Na internetu jsem začal hledat jestli se již podobnou cestou někdo nevydal a měl jsem štěstí. Na stránkách Fernanda CX6DD jsem narazil na úpravu konvertoru MMDS od výrobce California Amplifiers, který se vzhledově shodoval s České republice běžně používaným konvertorem stejného výrobce a lidově označovaným jako „vrták“. Zde jsem pochytil několik klíčových informací jako je dělící poměr ve fázovém závěsu a informace o tom, co je při úpravě klíčové a bylo vyhráno. Takže jsem nevydržel a ze střechy jsem demontoval v té době ještě funkční televizní anténu a začal laborovat. Díky rozličnému přidělování kmitočtů v různých regionech je bohužel původní konstrukce mírně odlišná, přesto bych ji však považoval za jednodušší než v původním případě. V našich končinách se totiž běžně vyskytuje typ 130332, kterých se mi dostalo do ruky hned několik kusů. Parametry udávané výrobcem jsou pro úpravu více než příznivé a z hlavních vyberu například :

    Původní vstupní kmitočet2100 - 2300 MHz
    Kmitočet LO1950
    Výstupní kmitočet150 - 350 MHz
    Šumové číslo1,7 dB


    Ostatní parametry jsou dostupné v katalogovém listu výrobce na jeho www stránkách.

    Z uvedených údajů je patrné, že celá úprava je založena na vhodné změně LO tak, aby přijímaný signál z družice AO-40 padnul do některého z radioamatérských pásem. Jak je také vidět, nabízí se tu hned dvě možnosti a to je použití s mezifrekvencí v pásmu 2m nebo s mezifrekvencí v pásmu 70 cm. Jak jsem již v úvodu nastínil jsem v podstatě líné povahy a tak jsem si na první pokus vybral cestu nejmenšího odporu, kterou je pásmo 70 cm. V následující tabulce nastíním změny požadovaných kmitočtů a jejich rozdíly.

    Nový vstupní kmitočet2400 - 2401Změna : + 100 MHz
    Nový kmitočet LO1968 MHzZměna : + 18 MHz
    Nový výstupní kmitočet432 - 433 MHzZměna : + 82 MHz


    Je tedy zřejmé, že úprava LO bude na požadovaném kmitočtu jen symbolická a v praxi to znamená uškrábnutí cca 1mm na připraveném škrabacím meandru oscilátoru a výměnu krystalu. Kmitočet krystalu lze spočítat podle vzorce :

    Flo = 256 * Fk,


    kde Flo je kmitočet lokální oscilátoru a Fk kmitočet krystalu. Původní krystal o kmitočtu 7.617188 Mhz jsem nahradil krystalem, vyrobeným na zakázku v Hradci králové, s kmitočtem 7.687500 MHz. Výpočet pro pásmo 2m je obdobný a krystal vychází na 8.812500 Mhz, ale při takové změně kmitočtu LO se objevují ještě problémy s propustí za oscilátorem, která je dostatečně selektivní a LO o kmitočtu 2256 MHz již nepropustí. Další teoretické úpravy jsou ve změně kmitočtové propusti z mikropásků za vstupním předzesilovačem, ale praxe ukázala, že je dostatečně široká a kmitočet 2400 Mhz ještě výrazně neořízne. Obdobné je to s výstupní propustí, která je dostatečně široká jak pro 2m tak pro 70 cm.

    To by bylo co se teoretických informací týče pravděpodobně vše a nyní k praktickému postupu jak na úpravu. Především je třeba zkontrolovat typ MMDS, protože nemusí být shodný s popisovaným typem a oscilátor může kmitat na jiném kmitočtu. Dále je třeba mít připraven krystal o požadované hodnotě, kterou si podle výše uvedených informací můžete upravit pro začátek pásma například na 433 či 145 MHz. Je vhodné být vybaven také čítačem alespoň do 3 GHz, ale praxe mě utvrdila, že to není pro pásmo 70cm nutnost ! Zdroj napájecího napětí je samozřejmostí a jako poslední přístroj je klasický voltmetr pro kontrolu zavěšení LO.

    Jako první je kompletní demontáž desky součástek z kovového pouzdra vlastního konvertoru, která je připevněna několika šroubky a na vstupu a výstupu přiletována ke konektorům. Po odletování a odsátí jde deska bezpečně vyjmout z krytu a zjistíme, že na zadní straně je přiletován pouze vlastní krystal. Pokud jste vybaveni měřením kmitočtu v řádu GHz můžete krystal vyjmout a přerušit smyčku fázového závěsu podle obrázku a na varikapu nastavit napětí 3V jako střed ladicího napětí. Pokud takto vybaveni nejste a přecházíte na pásmo 70 cm stačí jen podle obrázku uškrábnout meandr v oscilátoru cca o 1 mm a tím celá úprava končí. U mezifrekvence v pásmu 2 metrů je to složitější, protože je třeba upravovat meandr jak u tranzistoru tak u varikapu. A dále je třeba upravit či přemostit výstupní filtr z oscilátoru, který kmitočet o cca 300 MHz vyšší již bezpečně filtruje. Já při jedné z dalších úprav použil překlenutí pomocí kapacity cca 1 pF. Nyní je třeba vletovat nový krystal a ověřit, že se závěs „posadil“ na správný kmitočet a vyzkoušet jestli jej dokáže i udržet. Jednoduchou zkouškou je měření ladicího napětí, které se může pohybovat v rozmezí 0 – cca 6,5 V. Pokud naměříte hodnoty kolem 2,5 –3,5V je pravděpodobně oscilátor na svém kmitočtu a můžete-li měřit je možno si to ověřit čítačem. Napětí na mezích rozmezí svědčí o rozladění oscilátoru a je třeba hledat problém v nedostatečném či přílišném škrabání. Opět pozor u pásma 2m, zde je třeba uškrábnout cca 1,5 cm na obou částech oscilátoru jinak budete trvale s kmitočtem LO nízko. Tím je celá úprava hotova a můžete konvertor otestovat na laboratorním zdroji signálu či přímo na signálech z AO-40 (Pozor na možný ofset kmitočtu +/- 50kHz). Ten je při použití originální antény dostatečně čitelný nad šumem i pro některé SSB signály.

    Celou úpravu zvládne i začínající radioamatér v oblasti mikrovln s běžnou znalostí chování VF v oblasti mikrovlnných pásem a myslím, že i u prvního zařízení to musí za odpoledne zvládnout. Jako uplink, je možné použít jak signál v pásmu 70 cm tak signál z 23 cm, který jsem využil pro poslech vlastních signálů. Stabilita oscilátoru mě osobně mile překvapila, protože dlouhodobě se pohybuje do 50 kHz a po vytemperování a ustálení cca do 10 kHz za hodinu což je i pro CW spojení dostačující. Hodně úspěchů v práci a naslyšenou na pásmu. Detailní fotografie úprav na 2m i 70 cm naleznete zde.

    PS : Ještě před uveřejněním ve sborníku jsem konzultoval úpravy s Vojtou OK1VAW, který postupoval v přestavbě s MF na pásmu 144 Mhz. Brzy prý uveřejní své poznatky o úpravách a pokud máte zájem si udělat představu o úpravách filtru a naměřených donotách k dispozici jsou zde.
    Klikni pro detail

     
    Související odkazy
  • Více... Radioamatéři
  • Další články autora: Vasek


    Nejčtenější článek na téma: Radioamatéři:
    EME a KV expedice - Grónsko OX


    Poslední články na téma: Radioamatéři:


    Upravit pro tisk  Poslat článek příteli

  • "Jak za víkend na AO-40" | Login/Registrace | 0 komentářůs
    Body
    Komentáře vyjadřují názory našich uživatelů. Nejsme zodpovědni za jejich obsah.


    Všechna loga a obchodní značky jsou majetkem příslušných vlastníků. Komentáře jsou majetkem jejich odesílatelů. Zbytek © 2000 - 2024 Satelit
    Optimální rozlišení 1024 * 768 a HiColor a vyšší